CZY KAWA ODWADNIA I WYPŁUKUJE MAGNEZ? ☕💧😯💊😊

Kawa rzeczywiście działa moczopędnie dlatego, że:

• składa się głównie z wody, a więc pijąc dużo kawy pijemy więcej wody

• kwasy organiczne (fenolokwasy), takie jak: kwas kawowy czy chlorogenowy mogą podrażniać błonę śluzową pęcherza moczowego

• kofeina nasila wydalanie przez nerki wody oraz sodu

Jednakże to, że wydalamy więcej moczu nie oznacza, że znajduje się w nim magnez i zazwyczaj tak nie jest. Moczopędne właściwości kawy nie przyczyniają się do wypłukiwania magnezu. Nerki potrafią reabsorbować (zwracać) magnez z moczu w cewkach.

Badania pokazują, że 300 mg kofeiny, czyli ok. 3 szklanki kawy, może powodować dzienną utratę 4 mg magnezu.

Natomiast te same 3 szklanki zwykłej kawy zawierają w sobie w sumie ok. 20 mg magnezu. Duża espresso może zawierać nawet mg magnezu.

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez to 300-400 mg, na ketozie nieco więcej.

Pobudzenie i rozdrażnienie po wypiciu kawy nie jest spowodowane utratą magnezu lecz dostarczeniem kofeiny, która zwiększa działanie adrenaliny, noradrenaliny, dopaminy i serotoniny- hormonów odpowiedzialnych za reakcję „walcz lub uciekaj” oraz szczęście i ekscytację.

PODSUMOWUJĄC:

Pijąc kawę tak naprawdę dostarczamy magnez a nie go tracimy. Nie oznacza to, że możemy pić po kilka kaw dziennie, bo jednak trochę odwadnia oraz kofeinę w niej zawartą łatwo przedawkować. Pamiętajmy także, że nie należy pić kawy po godzinie 12, ze względu na możliwe problemy ze snem.

FitDrapieżnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.